Geofiltre: Vaša značka na Snapchate
Snapchat zažíva medzi marketérmi obrovský hype. Možno nie až taký, ako
Pokémon GO, no aj tak je na tom viac než dobre. Okrem čerstvých updatov ako Memories a množstva influencerov, ktorí ho denne používajú, za to vďačí aj geofiltrom. Práve tie sú totiž spôsobom, ako dostať vašu značku medzi používateľov Snapchatu nenásilne a prirodzene.
Snapchat má vo svojej ponuke špeciálne prednastavené filtre, ktoré slúžia na úpravu fotiek a videí. Pomocou nich si môžete snap vylepšiť farebne či pridať aktuálny dátum alebo vonkajšiu teplotu. V poslednej dobe sa však čoraz viac hovorí o geofiltroch. Tak ako predchádzajúce filtre, aj geofiltre fungujú vďaka lokalizácii vašej polohy. Špecifický je pre nich grafický vizuál názvu mesta alebo miesta, na ktorom sa aktuálne nachádzate. Ak by ste teda hľadali bratislavský filter v košických uliciach, nepochodíte. 😉 Geofiltre sa rozdeľujú na
Community a
On-Demand geofiltre. Prvé menované sú voľne dostupné priamo pre mestá a metropole, takže ich určite nájdete vo Varšave, Budapešti alebo v Londýne, ale náruživý snaper si príde na svoje aj na Slovensku. V čase písania tohto článku fungujú geofiltre v Bratislave, Košiciach a Trenčíne.
Dlhšiu dobu bol v aplikácii prístupný len Community typ filtrov, no nie je to tak celkom dávno, čo Snapchat umožnil vytvárať aj vlastné On-Demand geofiltre. Tie si môžete do snapov pridať napríklad na letiskách, v rôznych častiach miest, prípadne na festivaloch, ktoré majú tento typ geofiltrov vytvorené.
On-Demand Geofiltre
OD geofilter si môže vytvoriť ktokoľvek. Vyplýva to už z názvu, ktorý v preklade znamená „na požiadanie“. Uvažujete nad tým, prečo boli vytvorené? Keď sa dostanete na koniec blogu, možno vás zarazí ich cena. Takže odpoveď: momentizácia sociálnej siete. 🙂
Ak ste šikovný grafik, pokojne si môžete vytvoriť napríklad narodeninový geofilter ako prekvapenie pre ľudí na vašej oslave, kde si urobíte fotku s pridaním filtra. OD filtre nájdete aj na rôznych miestach ako sú letiská či univerzity. Narozdiel od Community filters umožňuje Snapchat v tomto prípade použiť aj propagáciu značky.
Ako si môžem vytvoriť geofilter?
V prvom rade je potrebné povedať, že nie je nutné byť Photoshop master level 9 000. To, že grafike neholdujete a skratku PS máte miesto Photoshopu zafixovanú ako PlayStation, by sa mohlo zdať ako problém. Snapchat našťastie ponúka na výber aj prednastavené šablóny, ktoré vám v tomto prípade uľahčia výrobu geofiltra. Ak však túžite po niečom vlastnom a radi by ste svoj brand dostali do snapov používateľov, stojí za zváženie spolupráca s dizajnérom.
Postupov na vytvorenie si vlastného filtra je niekoľko. Gary Vaynerchuck, marketeris, trendsetter a zakladateľ digitálnej agentúry VaynerMedia, spísal veľmi dobrý návod. Urobil tak na základe krokov, ku ktorým sa dosatene prihlásením na
podstránke aplikácie:
1. Vytvorte si filter
Okrem už spomínanej možnosti využitia šablón bez pomoci grafika si môžete, samozrejme, vytvoriť svoj filter aj na vlastnú päsť. Nemali by ste však zabudnúť na podmienky, ktoré treba splniť pre úspešné vytvorenie custom geofiltra. Súbory by mali mať nasledovné parametre:
– šírka 1080px, výška 1920px
– ich veľkosť nesmie presiahnuť 300KB
– formát súboru PNG
– priehľadné pozadie
Okrem týchto nutných parametrov nezabúdajte svoje filtre otestovať na rôznych fotografiách, aby ste sa uistili, že filter bude dobre vidno a nebude s ničím splývať. Dbajte však aj na to, aby nepresahoval jednu tretinu fotky – Snapchat by ho v tom prípade neschválil.
2. Uploadnite filter spoločne s nastavením času, v ktorom bude k dispozícii
Krok za krokom vás prehľadná stránka Snapchatu dovedie až k uploadu a časovým nastaveniam vášho filtra.
3. Nastavte cieľovú oblasť, v ktorej bude dostupný filter
Snapchat musí presne vedieť, v akej oblasti sa má zobrazovať filter. Konkrétne miesto a jeho hranice môžete veľmi podrobne zadefinovať, aby sa filter zobrazoval všade, kde to máte v pláne.
4. Posledné dolaďovačky
Posledný krok procesu vytvárania geofiltra je pred nami. V ňom už len rekapitulujeme, čo sme označili, aký čas sme nastavili a aký filter bude použitý. Tiež je potrebný kvalitný názov filtra, aby sa odlíšil od konkurenčných a bol jedinečný.
A teraz jedna z najpodstatnejších informácií. Samozrejmosťou je v poslednom kroku platba za váš filter a najmä za časové obdobie, na ktoré ho chcete nastaviť. Cena sa pohybuje od 5 dolárov za 20 000 štvorcových stôp (cca 1 858 štvorcových metrov) na hodinu.
V prípade, že vám Snapchat počas vytvárania geofiltra oznamoval, že je váš súbor príliš veľký, stačí kliknúť sem a dostanete sa na stránku s jednoduchým návodom k zmenšeniu veľkosti vášho PNG súboru.
Geofiltre a Slovensko
Hľadali ste pri čítaní tohto článku geofilter vášho mesta? Bohužiaľ, v našej krajine sú tieto „vymoženosti“ ešte stále v plienkach, a teda ak nebývate v Bratislave, Košiciach alebo Trenčíne, budete hľadať asi márne. Na druhej strane si však myslím, že je len otázkou času, kedy sa geofiltre rozšíria.
Ak by ste to chceli vyriešiť On-Demand geofiltrom, sklamem vás. Tak ako Community, tak ani On-Demand filtre na Slovensku nefungujú. Momentálne sú k dispizícii len v USA, UK a v Kanade. Tento článok sa teda nekončí happyendom, ale nesmúťte. Ak môžeme mať Hyperloop, snáď budú aj geofiltre. 🙂